Mida teed sina ilma elektrita?

Päikese torm on hetkel suurim oht, mis võib maad tabada 2012 Detsembris. Teadlaste (NASA) hinnangul on 2012-2014 ajavahemik, mis on päikese tormi haripunkt. Päikese tormid tabavad maad iga nädal, kuid enamikud neist ei kujuta mingit ohtu elektrijaamadele. Iga 11 aasta tagant on päikese tormid kõige tugevamad, kõige tugevam päikese torm võib lüüa rivist välja elektrijaama muundurid (transformer/muundur – toodab elektrijaama kõrgepingest inimesele vajalikud 220v/110v). Elektrijaam läbipõlenud muunduriga on kasutu, mis tähendab, et elekter kaob kuniks saab korda muunduri (muundureid toodetakse maailmas 70-100tk/aastas). Hetkel on maailma elektrijaamades kasutusel 10 000 ‘d muundureid. Maad tabas viimati nii suur päikese torm 100 aastat tagasi kuid siis ei olnud elektrikaotus nii suur katastroof inimkonnale (st ülemaailmne elektrikatkestus ei ole välistatud). Kui peaks suur päikese torm maad tabama, siis elektrijaamad võivad olla kuudeks rivist väljas, võimalik isegi aastateks (muundurid läheksid oksjonikorras müüki ning vaesemad riigid võivad jääda elektrita isegi mitmeks aastaks).

Mida teed sina ilma elektrita?

Kas sa oled end ja perekonda valmistanud ette, kui peaks maailmas elekter kaduma (võimalik, et kuudeks)?

Tüüpilised vead/arvamused, mis sellises olukorras tehakse!

  • “Helistaksin mehele/naisele!” – TELEFONID on kasutud! Esiteks on kõik kohalikud võrgud maas ja generaatorite peal töötavad võrgud koormatakse üle. Sateliidid, mis on madalorbiidil põlevad esimestena läbi ja kukuvad alla. Internetist ei hakka rääkimagi.
  • “Jääksin koju, mul on küünlaid varutud” – Põhjamaades korterelamutes elavad inimesed on väga täbaras seisus kuna elektriga töötavad kõik kommunikatsioonid.
  • “Mul on kodus hea soe ja kõik vajalik on olemas” – Korterites kaob keskküte (gaasikatlaga majades samuti kuna ka gaasijaam vajab elektrit). Kaob ka vesi (arusaadaval põhjusel). Kõige targem on minna kuhugi, kus on võimalik vett käsitsi pumbata ja puudega kütta (maale näiteks). Paljudel on puurkaevud ka maal juba hüdroforiga seega kindlasti kas diiselgeneraator muretseda või autole muundur, et auto akult piisav vool kätte saada pumba jaoks.
  • “Varutud veel midagi ei ole, aga eks ma siis lähen poodi” – Ükski pood ei ole avatud ilma elektrita (muidugi vargile võib minna, aga seda omal vastutusel kuna seal on konkurents tihedam, kui “Hulludel Päevadel”). Mõistlik on varuda küünlaid või päikesepatareiga lampe. Kindlasti kuivaineid nagu makaronid ja tatar jne. Võimalikult palju vett ja kindlasti evakueerida kuhugi, kus on võimalik ahjuga sooja saada.
  • “Võtan auto ja sõidan perega maale” – Paljud korterelamud on enda parkimise piiranud võõraste eest aiaga. Kui on slider aiad või käivad puldiga/telefoniga, siis on päris paha lugu kuna autoga on väga raske välja saada (läbi aia sõita või käsitsi keerata lahti aed – enamikel aedadel peaks olema ka käsitsi avamise võimalus – võtmega/vändaga). Teine huvitav fakt on see, et fonolukud ei tööta seega ainukene võimalus on kortermajas välja minna hooviuksest, kus tavaliselt on võtmega uksed (snepper).
  • “Maja kõrval on haigla, läheksin sinna kuna neil on generaatorid hädaolukordadeks” – Tõsi! Haiglatel on kõigil olemas diiselgeneraatorid, mis on mõeldud elektrikatkestustega toimetulekuks ajutiselt. Standard kütte varu on haiglatel 72 tundi ning parimal juhul kestab 4 päeva kuid see on ka kõik. Kütust on selleks hetkeks juba väga raske saada, kuna bensiinijaamad töötavad ka elektriga (käsipumbaga võimalik ainult kütet kätte saada).

Mõned soovitused inimestele!

Pange kindlasti paika kohtumispaik, kus hädaolukorras kohtute (perega). Varuge kindlasti toiduaineid (N: kuivaineid – tatar, makaronid, toiduõli ja kindlasti soola). Kuna Eestis on väga külm kliima, siis võib ka liha jääkappi varuda (hiljem võimalik õues hoida). Võimalusel soetage diiselgeneraator  või diisel autole muundur, mis maksab vähem, kui generaator kuid ajab asja ära. Ohutusse kohta jõudes (N: maale) pange kindlasti algselt paika reeglid, mida ja palju kulutada igapäevaselt (vesi ja toit).

JÄTKUB….JÄTKUB….. JÄTKUB……. mõne päeva pärast, kui veel naljakaid arvamusi kuulen, mida hädaolukorras keegi teeb.

TARK INIMENE MÕTLEB ETTE!

Advertisements

About Mario Märtson

Mario Märtson is Marketing Consultant. Mario has 10 years of experience in Marketing and amazing connection base in media. Mario is 30 years old and lives in Estonia Tallinn. Description about marketing consulting and what are the main skills used on marketing: The marketing consultant role requires an analytical mind and a person who has exceptional report writing skills, communication skills, and is able to negotiate effectively with clients. The role requires the candidate to prepare proposals, develop an effective marketing strategy and/or assist in the current strategy. Working closely with the marketing department and networking with extraneous sources, the marketing consultant will conduct interviews, design questionnaires, present well and have exceptional research skills. They should also be able to take charge of a situation for the good of the company and its employees. Having excellent computing skills is a bonus and fantastic interpersonal skills are a must. Special skills: TV - Media Planning. Radio - Media Planning. Internet - Network Marketing (crossmarketing). Description Marketing Consultants are industry experts. They are very aware of business and commercial changes in their industry. Consultants are able to advise and guide their clients in making informed decisions related to buying and selling. They manage campaigns, and work with both internal and external stakeholders. A Marketing Consultant usually performs many of the following tasks: • Analysing results • Writing reports • Preparing proposals • Designing questionnaires • Conducting interviews • Developing communication strategies • Delivering product quotes • Carrying out marketing research • Keeping the marketing department updated Skills • Marketing • Being sociable, honest and amenable • Networking • Negotiating • Presentation and communication • Being professional, confident and ambitious • Research • Analytical thinking • Planning to meet deadlines • Information technology (working on it). View all posts by Mario Märtson

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: