Eesti koos teiste riikidega valmistub kuudepikkuseks elektrikatkestuseks 12.2012.

Eesti koos teiste riikidega valmistub kuudepikkuseks elektrikatkestuseks 12.2012.

10. märtsil 2006. teatas USA kosmoseagentuur NASA, et mõne aasta pärast on oodata väga intensiivset päikesetormi – „See saab olema suurim, mida 50 aasta jooksul näinud oleme.“
Järgmise, tõsisema häire väljastas NASA avalikkusele 4 aastat hiljem- alles 2010. juunis: „Päike on hakanud sügavast unest ärkama ning järgmise paari aasta jooksul ta aktiivsus suureneb. Maad tabab siis võimas laetud osakeste voog, mis võib tundlikud elektroonikaseadmed segamini lüüa ning pikaajalisi elektrikatkestusi tekitada. Kriitiline periood on 2012. detsember kuni 2013. juuni.“

Selline paarilauseline avaldus oli mõeldud avalikkusele, kuid riikide (s.h. ka Eesti) valitsused on teemaga detailsemalt kursis olnud juba mitu aastat. Seda ilmestab hästi tõsiasi, et samal kuul (juuni 2010), kui NASA oma tähelepanunõudva avalduse üldsusele teatavaks tegi, oldi Eestis juba jõutud heaks kiita Tagamaa maaüksuse detailplaneeringu keskkonnamõju strateegilise hindamise aruanne. Tegemist on siis paigaga Kiisal, kus praegu käivad Eleringi avariireservelektrijaama ehitustööd. 2013. jaanuaris algab katseperiood ning märtsiks peaks esimene 110 MW plokk olema valmis avariiolukorras Eesti elektrisüsteemi toimimist tagama. Elektri tootmiseks kasutatakse diiselgeneraatoreid ja maagaasi. Projekti kogumaksumus 135 000 000 EUR ehk vanas rahas 2 miljardit krooni.

avariireservelektrijaamAvariireservelektrijaam (foto: Elering)

Kuigi projekti kirjeldavad tekstid ja illustreerivad pildid on professionaalselt tehtud, võib ikkagi juhtuda, et see kõik on maha visatud raha, ja eesti rahvale ei tule sellest mingit kasu. Lähemalt allpool.

Läti ja Soome keeldusid Eestit aitamast

Eesti päris oma avariireservelektrijaama ehitamise vajadus kerkis päevakorda alles siis, kuid Läti energiafirma Latvenergo oli teinud teatavaks, et 2012. aasta viimases kvartalis nemad kriisolukorras elektrit enam Eestile ei müü, sest neil läheb seda endal vaja. Ühesõnaga, Latvenergo ei soovinud enam pikendada Eleringiga varem sõlmitud lepingut, mille objektiks oli Eesti elektrisüsteemi stabiilsuse tagamine avariide korral. Avariielektri andmisest Eestile keeldus ilmselt ka EstLink kaabli otsas olev Soome, kuid see väide pole veel ametlikku kinnitust leidnud.

Kuidas on päike ja elektrivõrk omavahel seotud?

Päikeseplekid (erinevas suuruses mustad alad, mis kerkivad päikese pinnale) on loendatud ja neil on oma järjekorranumber. Väiksemad plekid kaovad päikese pinnalt tundidega, kuid suuremad püsivad seal pikemat aega. Aeg-ajalt näitab mõni selline plekk ka oma jõudu, kui temast purskub välja koronaalne aine (CME) ehk loide ehk päikesetuul, mis sisaldab endas ka laetud osakesi. Kui need laetud osakesed satuvad lendu Maa suunas ja jõuavad Maa atmosfääri, näeme me taevas virmalisi.

Purse päikeseltPurse päikeselt

Tartu observatooriumi astrofüüsika osakonna vanemteadur Indrek Kolka selgitab:

Kui laetud osakeste voog – prootonid ja elektronid – jõuab Maa pihta, hakkab rolli mängima Maa enda magnetväli, mis toimib püünisena, ning osakesed hakkavad mööda Maa magnetvälja jõujooni magnetpooluste poole liikuma. Liikumisel tekitavad nad omakorda magnetvälja, ja kui see on Maa magnetväljaga vastastikuses mõjus, üks häirib teist, siis just muutuv Maa magnetväli, kui see lõikub elektrienergia ülekandeliinidega, võib tekitada lisavooluimpulsi ning ülekandeliinid, transformaatorjaamad ja mis iganes kaitsmed lüüakse välja.“

KaitseOmaTervist.ee jätkab: Isegi elektriseadmed, mis pole vooluvõrku ühendatud, võivad läbi põleda, sest elektromagnetpulss on igal pool õhus, mitte ainult juhtmetes. Seetõttu pelgalt elektrikaitsme välja lülitamine ei pruugi aidata. Elektrienergia tarbijateni viimise nõrgad kohad on alajaamad, transformaatorid ehk pingemuundurid ning igasugused elektrikapid, mis pole korralikult maandatud.

(NB! Elektromagnetpulsi eest maandamine on keerulisem kui tavaline maandamine, sest valesti tehtud lahenduse puhul põleb elektrikapp kiiremini maha, kui ilma maanduseta.)

See tähendab seda, et olenevalt päikesel toimunud purske suurusest võib mõnes riigis vool olla ära mitu kuud või koguni aastat. Miks? Selline katastroof mõjutab kõiki riike, ja need tehased, kes vajalikke varuosasid toodavad, ei suuda nõudlust tükk aega rahuldada. Tekivad järjekorrad, mille eesotsas istuvad rikkad riigid. Vaesemad saavad oma jupid kätte siis, kui nende kord kätte saabub.

Juhul kui Eesti alajaamad ka maha põlevad, pole eesti majapidamistele Kiisal asuvast avariielektrijaamast mingit kasu ja Eestis toodetud avariielekter müüakse Estlink kaablit pidi hoopis Soome ja Rootsi.

Loodetavasti on Eesti elektrisüsteem siiski kaitstud ja me elame rõõmsalt edasi, kuid võiksid välja mõelda plaani B juhuks, kui päikene ikkagi purskab, vool kaob, väljas on miinuskraadid ja paks lumi.

******* Panin kokku ka Discovery Channelis näidatud simulatsiooni video, mis peaks selgitama päikese tormi tõsidust ja andma mingisugust aimu kuidas see maad mõjutab. ********

NASA & Discovery Channel: The Perfect Solar Storm 2012-2013 from Mario Märtson on Vimeo.

Advertisements

About Mario Märtson

Mario Märtson is Marketing Consultant. Mario has 10 years of experience in Marketing and amazing connection base in media. Mario is 30 years old and lives in Estonia Tallinn. Description about marketing consulting and what are the main skills used on marketing: The marketing consultant role requires an analytical mind and a person who has exceptional report writing skills, communication skills, and is able to negotiate effectively with clients. The role requires the candidate to prepare proposals, develop an effective marketing strategy and/or assist in the current strategy. Working closely with the marketing department and networking with extraneous sources, the marketing consultant will conduct interviews, design questionnaires, present well and have exceptional research skills. They should also be able to take charge of a situation for the good of the company and its employees. Having excellent computing skills is a bonus and fantastic interpersonal skills are a must. Special skills: TV - Media Planning. Radio - Media Planning. Internet - Network Marketing (crossmarketing). Description Marketing Consultants are industry experts. They are very aware of business and commercial changes in their industry. Consultants are able to advise and guide their clients in making informed decisions related to buying and selling. They manage campaigns, and work with both internal and external stakeholders. A Marketing Consultant usually performs many of the following tasks: • Analysing results • Writing reports • Preparing proposals • Designing questionnaires • Conducting interviews • Developing communication strategies • Delivering product quotes • Carrying out marketing research • Keeping the marketing department updated Skills • Marketing • Being sociable, honest and amenable • Networking • Negotiating • Presentation and communication • Being professional, confident and ambitious • Research • Analytical thinking • Planning to meet deadlines • Information technology (working on it). View all posts by Mario Märtson

One response to “Eesti koos teiste riikidega valmistub kuudepikkuseks elektrikatkestuseks 12.2012.

  • atomium007

    Mario: “Mõned päevad tagasi kuulsin ühelt tuttavalt kuidas neil tähtaeg surub peale ja lastakse teha ületunde, et kiiresti töö valmis saaks. Pärast sain teada, et see sõber töötab kiisal ehituse peal ning ehitavad mingit elektrijaama. Kõik punktid kokku panna võiks ju arvata, et tegemist täitsa reaalse ohuga, mis tabab Eestit ja kogu maailma, lähiajal”.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: